Image

BAKIM

broşur-a3_ImgID6

 

Yıl boyu ortalama biçim yüksekliği 30-40 mm. olmalıdır. Yaz aylarında 7-10 günde bir, kış aylarında 3-4 haftada bir biçmek yeterlidir. Yıl boyu ortalama biçim yüksekliği 30-40mm olmalıdır. Yılda 1 defa,thatch tabaka oluşumuna karşı derin biçim yapılmalıdır. Biçimde silindir bıçaklı makinelere gerek yoktur. Normal çim biçme makineleri ile biçim yapılabilir.

 

 

 

broşur-a3_ImgID7

 

Yıl boyunca su ihtiyacı çok azdır. Sağlıklı görünebilmesi ve yeşil rengini korumak için yaz aylarında haftada 3 defa, bahar aylarında haftada 1 defa sulama yeterlidir. Kış aylarında aylarca sulama yapmadan yeşil rengini korur. Kök gelişimini tamamlamış çim dokusunda yaz sulama miktarı daha da düşürülebilir. Sulama miktarı toprak yapısına ve sıcaklıklara göre değişebilir. Detaylı sulama programı için uzman ekibimiz çiminiz için en uygun programı hazırlayacaktır.

 

 

broşur-a3_ImgID8

 

 

Gübre isteği çok düşüktür. Yeni tesis edilen alanlarda azot ağırlıklı gübreleme çimin alanı hızla kapatması için uygun olacaktır. Özellikle soğuk alanlarda yapılan uygulamalarda sonbahar aylarında uzun salınımlı gübreler kullanmak uygun olacaktır. Detaylı gübreleme programı için  uzman ekibimizden bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

broşur-a3_ImgID9

Yabancı otlara karşı mücadele yeteneği çok iyidir. Toprak üzerinde stolonlarla büyürken toprak altı rizomları ile sıkı bir doku oluşturur, bu sayede yabancı otların gelişimine izin vermez. Fide ile yeni tesis edilen alanlarda çimin istenilen sıklığa ulaşana kadar yabancı otların alandan uzaklaştırılması gerekebilir. Seçici herbisitlerle de yabancı ot mücadelesi yapılabilir.

Özellikle sıcak iklimlerde çim alanlarda büyük sorun olan yeşil kurt vb. zararlıların  herhangi bir etkisi olmamaktadır. Yapılan uygulamalarda, çim büyümeye devam etmekte ve bu zararlıların etkisi olarak ortaya çıkan sararmalar  gözlenmemiştir.